top of page

Дошкільний навчальний заклад працює за програмами:

"Дитина", "Впевнений старт".

Парціальні програми: " Про себе треба знати, про себе треба дбати".

Освітня програма «Дитина» побудована за лініями Базового компонента дошкільної освіти — Державного стандарту до- шкільної освіти України (нова редакція). Тому звичні для педагогів розділи частково змінили свої назви та зміст. У Програмі зміст освіт- ньої роботи з дітьми структурований за принципом інваріантності та варіативності.

В інваріантній частині представлено розділ «Особистість дити- ни», в якому вміщено відомості про вікові особливості психічного роз- витку дітей дошкільного віку, а також про зміст роботи із збереження і зміцнення здоров’я та забезпечення повноцінного фізичного розвит- ку дитини.

Розділ «Мова рідна, слово рідне» замінено розділом «Мовлення ди- тини». Його змістове наповнення побудовано з урахуванням особли- востей природи мовленнєвої діяльності дітей, що обслуговує всі інші види дитячої діяльності та пов’язана із їхніми щоденними потреба- ми у спілкуванні та взаємодії з оточуючими. Зміст розділу «Мовлення дитини» для дітей раннього віку подано за рубриками «Розвиток ро- зуміння мовлення» та «Розвиток активного мовлення», що зумовле- но особливостями мовленнєвого розвитку дітей третього року жит- тя. Щодо мовленнєвого розвитку дітей четвертого, п’ятого, шостого та сьомого років життя, то зміст зазначеного розділу оновлено та подано більш компактно і цілісно.

Розподіл освітніх завдань розділу «Мовлення дитини» та рубрики

«Навчаємося елементів грамоти» є умовним. Кожен педагог, плануючи роботу з дітьми, має спиратися не лише на вікові, але й на індивідуаль- ні особливості вихованців, що проявляються у темпі засвоєння дітьми знань та оволодінні мовленнєвими вміннями. Реалізація завдань мов- леннєвого розвитку дітей має здійснюватися в процесі їх щоденного спілкування з вихователями, батьками та однолітками, інтегруючись у різні види діяльності.

Розділ «Дитина в соціумі» розкриває зміст роботи з ознайомлення дітей із суспільним довкіллям та трудового виховання (формування навичок самообслуговування та долучення до господарсько-побуто- вої праці). Таким чином, два розділи попереднього видання Програми

«Дитина у довкіллі» та «Привчаємось працювати» об’єднано в один, що відповідає лінії БКДО і логіці входження дитини у соціум. Розділ структуровано за напрямами: «Предметний світ» та «Соціальний світ». Відповідно до принципу концентричності знання дітей від першої мо- лодшої до старшої групи поступово розширюються й ускладнюються. У своєму пізнанні дитина рухається від розуміння назв і призначен- ня оточуючих предметів та явищ до розуміння причинно-наслідкових зв’язків у предметному та соціальному світі. Результатом взаємодії ди- тини з предметним та соціальним світом має стати набуття життєвого досвіду, сформоване відповідальне ставлення до життя, що є основою активної громадянської позиції.

Зміст даного розділу тісно пов’язаний з наступним — «Гра дити- ни», оскільки саме у грі дитина відтворює свої враження від пізнан- ня довкілля, осмислює та інтеріоризує отриману інформацію. Розділ

«Гра дитини» замінив «Граючись, зростаємо» із попереднього видан- ня і зазнав значних як структурних, так і змістових змін. Насамперед у ньому зменшено кількість освітніх завдань, оскільки автори стоять на позиції, що гра дитини має бути якомога більш вільною від регла- ментації з боку дорослих та слугувати засобом самовираження й роз- витку дитини. Також зміст розділу збагачено сучасною тематикою, вивільнено від інформації методичного характеру та театралізова- них ігор, які представлені у розділі «Дитина у світі культури» (підроз- діл «Театральна мозаїка»). Тематика всіх видів ігор відображає набу- ті дітьми знання з розділів: «Дитина у природному довкіллі», «Дитина в соціумі», «Дитина в сенсорно-пізнавальному просторі», «Мовлення дитини». Таким чином реалізовано об’єднуючу місію гри, яка виступає центром інтеграції різних видів діяльності дитини.

Розділ «Дитина у природному довкіллі» замінив розділ «Віконечко у природу». В ньому висвітлено зміст роботи з формування у дітей системи знань про об’єкти та явища природи планети Земля, зв’язки і залежності між ними та роль праці у природі, а також наведено за- вдання для надання дітям початкових уявлень про Космос. У сукуп- ності пропонована інформація має стати основою формування пізна- вально-емоційного ставлення та екологічно-доцільної поведінки дітей  в природі.

У розділі «Дитина в сенсорно-пізнавальному просторі» відображе- но зміст роботи з дітьми раннього та дошкільного віку, що спрямова-

на на збагачення їхнього досвіду різноманітними сенсорними вражен- нями, формування у дітей вмінь орієнтуватися у сенсорних еталонах (колір, величина, форма), їх видах, ознаках, властивостях. Збагачення сенсорного досвіду є базою інтелектуального розвитку дитини, під- ґрунтям для формування логіко-математичних уявлень, розвитку кон- структивних навичок, розширення уявлень про властивості та ознаки предметів, з якими вона стикається безпосередньо у різних видах ді- яльності. Автори розділу наполягають на тому, що завдання сенсор- но-пізнавального розвитку дитини повинні вирішуватися комплексно через виконання всіх розділів і підрозділів Програми «Дитина», а не лише на спеціально організованих заняттях.

Урозділі «Дитинаусвітікультури» комплексно представлено зміст образотворчої, музичної, театралізованої та літературної діяльності дітей дошкільного віку. Такий підхід передбачає взаємопов’язаність тем. Наприклад, у підрозділі «Образотворча майстерня» передбаче- но посилання на підрозділ «Музичний калейдоскоп», у якому з метою підготовки дітей старшого дошкільного віку до занять з ознайомлен- ня з художніми картинами різних жанрів подано перелік картин для дітей молодшого та середнього дошкільного віку, рекомендований для візуалізації під час слухання музики. У підрозділі «Театральна мозаї- ка» містяться посилання на твори дитячої літератури, наведені у під- розділі «Літературна скринька», що рекомендовані для використан- ня під час ігор-драматизацій тощо. Крім того, у підрозділі «Театральна мозаїка» зроблено акцент на розвитку творчості та виявленні індиві- дуальності дитини на противагу якості техніки виконання. Основною метою реалізації завдань розділу є отримання дітьми задоволення від процесу та результату діяльності.

Оскільки проблеми організації взаємодії педагогів з батьками та реалізації наступності між дошкільною та початковою освітою ніколи не втрачають актуальності, то зміст розділів «Сім’я і дитячий садок» та «Місточок до школи» суттєво не змінився, лише був переорієнтова- ний на запити сучасних батьків.

У розділі «Діти з особливими освітніми потребами» презентовано новий напрям — «Співпраця з батьками дітей вікової норми», визна- чено етапи співпраці між вихователями ДНЗ і батьками, вказано мету і завдання ДНЗ та принципи організації роботи з дітьми з особливими потребами в групах з інклюзивною формою навчання.

Варіативна частина містить такі розділи: «Подорожуємо у світ ан- глійської мови», «Комп’ютерна грамота», «Шахи» та «Хореографія». Зокрема, зміст розділу «Подорожуємо у світ англійської мови» повніс- тю узгоджено з Базовим компонентом дошкільної освіти (2012 р.).

Навчально-розвивальний матеріал систематизовано за тематичними блоками в логічній послідовності. Розробка тематичних блоків на дру- гий рік вивчення англійської мови передбачає ускладнення. Розширено і конкретизовано зміст навчального матеріалу, зокрема чітко визначе- но фонетичну, лексичну, граматичну та англомовну компетенції дітей. У новій редакції Програми в розділі «Подорожуємо у світ англійської мови» виокремлено тему «Скоро в школу. Алфавіт», що забезпечує елементарну підготовку дитини дошкільного віку до вивчення інозем- ної мови (англійської) у початковій школі, додано теми «Я — украї- нець», «Птахи і рослини», «Свята, відпочинок, розваги», «Транспорт»,

«Подорож у Космос».

У розділі «Шахи» розкрито зміст роботи з ознайомлення дітей з на- звами шахових фігур, основними поняттями гри, історією шахів, пра- вилами гри і взаємодії з партнером під час гри, поясненням шахової термінології. Враховані завдання, які ускладнюються поступово і реа- лізуються через залучення дітей до різних видів діяльності.

Розділи Програми «Дитина» структуровано за віковим прин- ципом:

  • перша молодша група «Крихітки» (третій рік життя);

  • друга молодша група «Малята» (четвертий рік життя);

  • середня група «Чомусики» (п’ятий рік життя);

  • старша група «Фантазери-мрійники» (шостий рік життя);

  • «Дослідники» (сьомий рік життя).

Для полегшення реалізації змісту Програми у практиці дошкільної освіти авторами здійснено посезонний розподіл програмового матері- алу окремих розділів.

Зміст оновленої Програми дає змогу відійти від традиційної си- стеми занять, оскільки уможливлює інтеграцію різних видів діяльно- сті, що зазначено у тематиці розділів. Варто наголосити, що заняття як традиційна форма роботи повинні бути органічно включені в про- цес життєдіяльності дітей дошкільного віку, але не мають розглядати- ся дорослими як єдино можлива дидактична одиниця дошкільної осві- ти. Більшість групових форм роботи за кожним розділом планується у межах від 0,5 до 2 разів на тиждень. Винятком є групові форми ро- боти з фізичного виховання. Вони проводяться щоденно (2 рази у залі, 3 рази на повітрі).

Період дошкільного дитинства є надзвичайно важливим для роз- витку особистості. Авторський колектив переконаний, що, керуючись цим твердженням та за допомогою оновленої Програми «Дитина», батьки і педагоги створять належні умови для зростання здорової, щасливої, самодостатньої, творчої особистості.

bottom of page